петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Цибулкова ја спакува Шарапова

Шарапова елиминирана од Цибулкова

1168591-20834207-640-360

Поврзани вести

Руската тенисерка Марија Шарапова неочекувано е елиминирана во осминафиналето на првиот грен слем турнир годинава Австралија опен. Русинката е поразена од Доминика Цибулкова со 3:6, 6:4, 6:1.

“Не го играв најдобриот тенис на последните два натпревари, но го најдов патот до победата“, изјави пресреќната Цибулкова.

Ова беше прв натпревар меѓу овие две тенисерки на тврда подлога, а Цибуклова претходно ја победи Шарапова во 2009 година на Ролан Гарос.

Место во четвртфиналето обезбедија Димитров, кој славеше над Батиста со 6:3, 3:6, 6:2, 6:4, додека Вавринка беше подобар од Томи Робредо со 6:3, 7:6, 7:6. Кај дамите меѓу осумте најдобри се пласираа Халеп, која ја елиминира Јанковиќ со 6:4, 2:6, 6:0, додека Азаренка беше подобра од Стивенс со 6:3, 6:2.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести