петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Циклонот Ита ја парализираше Австралија

Иако циклонот е со намален интензитет, тој се’ уште претставува закана за повеќе области

ciklon ita

Поврзани вести

Тропскиот циклон Ита го погоди североисточното крајбрежје на Австралија, оставајќи илјадници луѓе без струја и телекомуникациски врски.

Десетина илјади лица се сместени во засолништа, додека доцна синоќа имало силен ветер и дожд. За среќа, нема повредени или жртви, бидејќи циклонот Ита ослаблан на бура од прва категорија.

Претседателот на владата на Квинсенд, Кемберл Њуман, изјавил дека десетина илјади лица на северот на земјата останале без електрична енергија и предупредил дека циклонот Ита и понатаму е закана за жителите во јужните делови на земјата.

Предупредувањето од опасност од циклон и понатаму е на сила во крајбрежните подрачја Кардвел и Куктаун, каде ветрот носел покриви од куќи и корнел дрвја.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести