Балкан

Циклонот Нестор ја „потопи“ Хрватска, во сабота се очекува и во Македонија

Циклонот Нестор ја „потопи“ Хрватска, во сабота се очекува и во Македонија

Циклонот „Нестор“ денеска донесе обилни врнежи во Хрватска, силен дожд и град попладневно го зафати и Загреб, а од удар на гром изгоре семејна куќа во Копривница.

Според хрватските синоптичари, циклонот „Нестор“ кон крајот на утрешниот ден ќе се спушти кон Србија, а во сабота можно е да дојде и во Македонија, но со значително ослабен интензитет, поради што не се очекуваат посериозни проблеми, освен намалување на температурите.