недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Циклонот „Тамара“ на Србија и носи уште пообилни врнежи

Од вторникот, Србија ја зафати циклонот „Тамара“ кој ќе остане запаметен како најврнежливиот циклон откако се вршат метеоролошки мерења во Србија.

oluja-2-500

Поврзани вести

Во текот на оваа вечер, во Белград, Шумадија, Срема и Бачка се очекуваат обилни врнежи, а во останатите предели ќе бидат со послаб интензитет, соопштуваат од Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија.

Од вторникот, Србија ја зафати циклонот „Тамара“ кој ќе остане запаметен како најврнежливиот циклон откако се вршат метеоролошки мерења во Србија.

Од Хидрометеоролошкиот завод, за српски Телеграф изјавиле дека водостојот на Сава во Белград е во пораст и се очекува својот максимум да го дистигне во втроник, 20 мај што ќе биде алармантна ситуација за прв степен на вонредна состојба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести