петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 53

Ципрас и Ердоган разговараа за бегалската криза

132756506

Последни вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изрази синоќа на состанокот со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган задоволство од досегашното спроведување на спогодбата меѓу ЕУ и Турција, нагласувајќи дека приливот на бегалците значително се намалил.

Ципрас и Ердоган се состанаа на маргините на Светскиот хуманитарен самит на Обединетите нации во Истанбул.

Двајцата лидери во разговорот, кој траел 45 минути, се фокусирале на прашањето за управувањето на приливот на бегалци.

Грчкиот премиер напоменал дека во таа смисла учеството на НАТО е од клучно значење.

Тој го покренал и прашањето за турското нарушување на грчкиот воздушен простор, а владини извори изјавија дека тие се договориле да активираат дипломатски канали заради смирување на ситуацијата.

Најчитани вести