петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Ципрас: Грција има историски долг да побара воени репарации од Германија

22052012181654_tsipras

Последни вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека неговата земја има историски долг да побара воени репарации од Германија, пренесе МИА.

По ова прашање Германија се изјасни негативно.

– Имаме морална обврска кон нашиот народ, кон историјата, кон сите европски народи, кои се бореа и ги дадоа своите животи во борбата против нацизмот, имаме историска обврска да побараме од Германија воени репарации и враќање на насилниот заем, наложен на земјата од страна на нацистите, а кој не е вратен, истакна Ципрас пред Парламентот во Атина.

Најчитани вести