вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ципрас ќе вработи 4.500 здравствени работници

cipras

Последни вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас соопшти дека надоместокот од пет евра за пристап до државните болници ќе биде укинат и ќе бидат вработени 4.500 здравствени работници.

Мерките се дел од планот на неговата Влада со кој сака да ја укине, како што ја нарече, хуманитарната криза во земјата, пренесува МИА.

Укинувањето на надоместокот од пет евра за болнички посети ќе го оштети буџетот за околу 20 милиони евра годишно, а вработувањето на здравствените работници, ќе биде во спротивност со барањата на кредиторите за намалување на јавниот сектор, во време кога Атина со сите сили се труди да добие уште една транша од финансиската помош.

– Сакаме да го претвори во здравствениот сектор од жртва на финансиската помош, жртва на штедењето, во основно право на секој жител на оваа земја и се обврзуваме да го сториме тоа по секоја цена, рече Ципрас, додавајќи дека ќе се бори против „варварските услови“ во државните болници и корупцијата во овој сектор.

Најчитани вести