четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Ципрас ќе врати на работа 600 хигиеничарки, а ќе брка советници

cipras

Последни вести

Околу 600 хигиеничари кои беа избркани од работа со одлука на Министерството за финансии во 2013 година, се вратени на работа по одлука на новата Влада на Алексис Ципрас.

Нивните плати новата грчка влада планира да ги покрие со намалување на бројот на скапо платените советници во грчките министерства.

Новиот грчки премиер вети дека на работа ќе врати и 1000 државни службеници кои заради мерките на штедење завршија на улица.

Владата одлучи и да ја зголеми и минималната плата од 500 на 751 евра месечно.

Најчитани вести