четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Ципрас: Меркел, побрзај со финансиската помош !

cipras&merkel

Последни вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара од германската канцеларка Ангела Меркел да се ангажира околу забрзување на процедурите за одобрување финансиска помош за Грција, соопшти денеска грчки владин извор.

Средбата меѓу Ципрас и Меркел одржана во Брисел траела околу два часа и поминала во „конструктивна и позитивна атмосфера“.

На средбата било разговарано за напредокот кој го постигнала Грција во периодот од претходната средба во Берлин па до сега.

Грчкиот премиер од германската канцеларка побарал забрзување на процедурите, со цел да почне спроведување на договорот потпишан на 20 февруари меѓу Грција и меѓународните кредитори, што предвидува и склучување зделка до крајот на овој месец.

Најчитани вести