сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ципрас: Се срамам поради неспособноста на Европа да се справи со бегалците

Грција проценува дека бегалците не се само проблем, туку и шанса земјата повторно да застане на европската сцена, но исто така и за зголемување на нејзината геополитичка цена.

Aleksis Cipras

Последни вести

Заштитните ѕидови кои се подигаат во европските држави за да ги запрат бегалските каравани и дискусиите на средбите на врвот на кои „секој се обидува да ја префли топката во полето на другиот”, се закана да ја претворат Грција во бескрајно гето за бегалци. Затоа Грција го вклучи алармот поради бегалците и нема да ја отвори границата во областа Еврос, пишува грчкиот весник „Вима“.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас испрати порака за спас на грчките острови и бегалците.

– Чувствувам срам поради неспособноста на Европа да се справи ефикасно со оваа човечка драма- рече тој во Парламентот.

Заштитните ѕидови кои се подигаат во европските држави за да ги запрат бегалските каравани и дискусиите на средбите на врвот на кои „секој се обидува да ја префли топката во полето на другиот”, се закана да ја претворат Грција во бескрајно гето за бегалци. Грција тешко би можела самата да се справи.

Но, Ципрас верува дека може да биде создаден општествен фронт со помош на локалната самоуправа и црквата, за да се зачува социјалната кохезија на граничните острови во земјата, кои се подложени на невиден притисок од миграциските текови.

За таа цел, неделава се организира средба

Најчитани вести