недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Ципрас стравува дека Грција ќе остане без пари до крајот на март

cipras

Последни вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас стравува дека Грција ќе остане без пари до крајот на март, објави Франкфуртер Алгемајне цајтунг, објави МИА.

– Грците треба да бидат подготвени дека платите и пензиите може да не бидат целосно исплатени во крајот на март, наведува весникот.

Лидерот на радикалната Сириза кој е на власт од пред два месеца во Грција, изразил стравувања пред претседателот на ЕП, Мартин Шулц за време на средбата во Брисел.

– Ципрас има итна потреба од пари. Затоа треба да ја убеди еврогрупата и ЕЦБ за волјата дека ќе преземе реформи и тоа уште од следната недела, навел Шулц за весникот.

Најчитани вести