понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Ципрас утре ќе соопшти кого ќе кандидира за претседател на Грција

Aleksis-Cipras

Последни вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас утре ќе го објави името на кандидатот кој ќе го предложи за претседател на Грција, на состанокот на парламентарната група на Сириза, пишува МИА.

Пратениците в среда ќе гласаат за нов грчки претседател.

Во меѓувреме, портпаролот на грчката Влада Гаврил Сакеларидис информира дека Ципрас и вчера разговарал со функционери од грчката Влада и претставници на ЕУ. Во попладневните часови, тој телефонски разговарал и со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Висок претставник на Комисијата, коментирајќи го телефонскиот разговор, изјавил дека Јункер „прави последни напори во екстремно тешка ситуација“. Според истиот извор, надежите за постигнување договор на денешниот состанок на Еврогрупата не се високи, со оглед на тоа што грчката Влада има различни ставови во однос на другите партнери кои ќе присуствуваат на состанокот.

Најчитани вести