четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Цивили повредени во напад врз конвој со странски војници во Кабул

napad

Последни вести

Портпаролот на авганистанската полиција изјави дека тројца авганистански цивили се полесно повредени при самоубиствениот напад со автомобил-бомба врз конвој со странски војници во Кабул.

Тој додаде дека нема повредени странски војници, а информацијата ја потврди и портпаролот на меѓународната мисија „Одлучувалчка поддршка“ во Кабул.

Во нападот оштетени се две возила на НАТО, како и околните продавници.

Одговорноста за нападот ја презедоа талибанците, тврдејќи дека убиле голем број странски војници.

Најчитани вести