недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Цонга го освои Торонто

цонга

Поврзани вести

Францускиот тенисер Жо-Вилфред Цонга го освои Мастерсот во Торонто, откако во финалето го совлада Рожер Федерер со 7-5, 7-6.

Двајцата тенисери во првиот сет играа доста стабилно, па на брејк се чекаше до 12. гем, кога Цонга успеа да му земе сервис на Федерер за водство од 1-0 во сетови.

И во вториот сет главно оружје на двајцата ривали беше сервисот, a во тај-брејкот Цонга славеше со 7-3.

До втората титула во Мастерс серијата 1000, Цонга стигна откако претходно ги елиминира Новак Ѓоковиќ, Енди Мареј и Григор Димитров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести