понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Цонга го прати Џоковиќ на продолжен одмор

conga djokovic

Поврзани вести

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го заврши настапот на Мастерс турнирот 1000 во Торонто, откако во 3. коло загуби од Жо Вилфред Цонга. Французинот ги доби двата сета со 6:2 во гемови и ова за него беше само шеста победа против Ѓоковиќ, а има вкупно 18 порази во меѓусебните дуели. По освојувањето на Вимблдон за Ѓоковиќ ова беше прв настап на турнир и во победата во претходно коло над Гаел Монфис покажа дека неговата форма не е на потребното ниво.

„Честитки за Жо. Одигра одличен меч. Сервираше феноменално. Беше подобар играч. Не одиграв ни одблизу како што планирав. Ништо не ми одеше од рака. Не бев добар на основната линија, сервисот не ме служеше. Генерално, ова беше лоша игра. Полоша не можеше да биде“, призна по поразот Ѓоковиќ.

Синсинати е следниот турнир на кој што ќе настапи Србинот.

Турнирот заврши и за четвртиот светски рекет Стан Вавринка, кој загуби од Кевин Андерсон со 2:0 во сетови. Третото коло беше последно и за Томаш Бердих, кој загуби од Фелицијано Лопез со 2:1.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести