среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Црква „исплива“ од езеро во Турција

crkva-turcija

Поврзани вести

Од длабочините на турското езеро Никеја, се појавија остатоци од христијански храм, што според информациите потекнува од петтиот век.

Се претпоставува дека храмот е потонат во езерото по земјотресот, што се случил во 740-та година. Според археологот Мустафа Сахин станува збор за храмот „Свети Петар“,од византискиот период.

Црквата е поставена во насока запад-исток, а висината на остатоците е помеѓу 1,5 и два метри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести