четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Црн Биланс – За еден ден во Луганск загинаа 100 украински војници

Припадниците на вооружените сили на самопрогласената Народна Република Луганск соопштиле дека во последните 24 часа, во текот на борбите на аеродромот во Луганск, убиле околу 100 војници и уништиле 5 тенови, две оклопни возила и една минофрлачка батерија

ukraine-bombs-lugansk-missiles.si_-685x320

Последни вести

Припадниците на вооружените сили на самопрогласената Народна Република Луганск соопштиле дека во последните 24 часа, во текот на борбите на аеродромот во Луганск, убиле околу 100 војници и уништиле 5 тенови, две оклопни возила и една минофрлачка батерија, соопштила прес службата на Народна Република Луганск.

Луганкс вчера претпладне се најде под артилериски удар на украинската војска. Проектилите паѓале по стамбени објекти, при што една куќа е потполно уништена, а едно лице е повредено, соопштиле проруските сили.

Украинската војска и силите на самоодбрана на Доњецк и Луганкс веќе неколку денови водат големи борби, покренати откако званичен Киев отпочна офанзива за превземање на контролата над спомнатите области, кои на референдумот на 11 мај изгласале независност од Украина.

Во текот на тие воени операции, според податоците на украинското Министерство за здравство, загинале 478 цивили, а 1392 се повредени. Покрај тоа, уништени се многу згради, а повеќе деситци луѓе биле приморани да ги напуштат своите домови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести