недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Црн петок на саудиски начин: Егзекуција на 50 терористи во еден ден

Саудиска Арабија планира во еден да изврши егзекуција на 50 терористи. Овој чекор беше веднаш осуден од страна на „Амнести интернешнл“ кои велат дека Саудијците дека „ги користат анти-терористичките мерки за да постигнат политички поени“.

crn-petok-saudiski-nacin

Поврзани вести

Саудиска Арабија планира во еден да изврши егзекуција на 50 терористи. Овој чекор беше веднаш осуден од страна на „Амнести интернешнл“ кои велат дека Саудијците дека „ги користат анти-терористичките мерки за да постигнат политички поени“, пренесува „Раша тудеј“.

Информациите за егзекуциите беа неодамна објавени во саудиските медиуми, кои информираа дека 55 терористи од ал Каеда и криминалци од градот Авамија ќе бидат егзекутирани во следните неколку дена. Сепак, нема информации кога и како точно ќе се извршат егзекуциите. Авамија која се наоѓа во источната провинција каде властите ги потиснаа протестите од 2011-тата е населена од доминантно Шиитско наеление. Според изворите, егзекуциите ќе бидат изведени по петочната молитва.

Црн петок на саудиски начин: Егзекуција на 50 терористи во еден ден

Црн петок на саудиски начин: Егзекуција на 50 терористи во еден ден

Ројтерс го…

Најчитани вести