сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Црна Гора: Еден повреден при експлозија во фабрика за оружје

Истрагата е во тек.

crnagoraeks

Поврзани вести

Едно лице се здобило со повреди во  помала експлозија во фабриката за оружје „Тара“ во Мојковац во Црна Гора.

Како што пренесуваат црногорските медиуми, повредена е шефицата на Пиротехничкиот отсек, која се здобила со изгореници на лицето и рацете.

Директорот на фабриката Дејан Марковиќ соопшти дека експлодирал садот со смесата на која работела жената.

„Благодарејќи на мерките за заштита избегнати се потешки последици од овој инцидент. Не е направена ниту поголема материјална штета, затоа што просторијата е максимално обезбедена“, соопшти тој.

Марковиќ уште рече дека полицијата направила увид на местото на експлозијата и оти во тек е истрага за овој инцидент.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести