петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Црна Гора и Албанија воведоа санкции против Русија

Се зголемува бројот на земји кои што се приклучуваат кон санкциите на ЕУ против Русија

g_rusija-zname

Поврзани вести

Шест земји надвор од Европската унија, меѓу кои се Црна Гора и Албанија, се придружиле кон санкциите на Европската унија против Русија, соопштија од Кабинетот на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон.

Во соопштението се наведува дека Црна Гора, Албанија, Исланд и Молдавија, во рамки на Договорот за стабилизација и асоцијација, ги усвоиле европските санкции кон Русија, кои вклучуваат забрана за патувања и „замрзнување“ на сметките на руските и украинските функционери.

Норвешка и Лихтенштајн, кои не се земји членки на ЕУ, но се во состав на Европската економска заедница, исто така, се приклучиле кон санкциите.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести