петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Црна Гора излезе од рецесијата

podgorica_05-4fd30b52bc04d

Последни вести

Црногорската централна банка вчера констатира дека Црна Гора конечно излезе од рецесија, во која западна во 2012 година, но економскиот раст е се уште бавен и и има потреба од забрзување, соопшти Радио-телевизија Црна Гора, објави МИА.

Централната банка очекува годинава земјата да има раст на бруто домашниот производ од околу 2,5 проценти.

Според нејзините прогнози, буџетскиот дефицит на земјата ќе биде понизок од минатогодишниот.

Според проценка на банката, финансискиот систем на земјата е стабилен, а нивото на системски ризик е умерен. Растечката неликвидност на реалниот сектор продолжува да биде главната слабост на економијата, додека состојбата во банкарскиот сектор е оценета како стабилна.

За да се забрза растот на црногорската економија, акцентот треба да се стави врз структурните реформи, кои ќе создадат услови за развој и стабилност, оцени Централната банка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести