петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Црна Гора од Тирана бара информација за знамето

aaaaaa

Последни вести

Црногорското Министерство за надворешни работи и европски интеграции упати инструкции до амбасадата на Црна Гора во Тирана да побара дополнителни информации зошто знамето на „природна Албанија“ се појави во резиденцијата на албанскиот премиер Еди Рама.

Пртходно, шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека Србија упатила демарш до Албанија поради знамето со картата на „Голема Албанија“ во резиденцијата на албанскиот премиер.

Рама во повеќе наврати истакнуваше дека не постои проект „Голема Албанија“ и оти сите Албанци ќе живеат заедно кога Западен Балкан ќе биде дел од Европската унија.

Најчитани вести