недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Црна Гора подоготвена за членство во НАТО следната година

crna gora i eu

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Црна Ггора, Игор Лукшиќ смета дека Црна Гора ќе биде подготвена да прифати покана за членство во НАТО ако на самитот на Алијансата во септември се говори за проширување, јавува новинската агенција Анадолија.

Тој во текст во весникот „Дипломариус“ навел дека Црна Гора идната половина од годината, во пресрет на самитот на НАТО, ќе биде во прилика да прикаже конкретни резултати во исполнување на останатите обврски на патот кон членство во оваа организација.

„Црна Гора ќе биде подготвена да ја прифати поканата, доколку тоа биде самит за проширување на НАТО, а нашите граѓани низ силен јавен дијалог кои го инициравме во претходниот период, ќе ја препознаат важноста и привилегијата на системот кој што подразбира наша сигурна иднина“, вели Лукшиќ.

Повторил дека полноправно членство во НАТО и во Европската Унија се стратешки приоритети на политиката на Црна Гора.

Црна Гора во моментов се наоѓа во Акцискиот план за членство, кој што се смета за предворје за полноправно членство во НАТО.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести