сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Црниот биланс во Украина: 82 мртви, 699 повредени

Загинати и повредени во украинските протести.

ukraina

Поврзани вести

Крвавите судири во украинска престолнина земаа 82 животи. Во пресметките меѓу полицијата и демонстрантите со повреди се здобиле 699 лица, од кои 463 се хоспитализирани.

Опозициските приврзаници се на улица од средината на ноември, но протестите ескалираа во последнава седмица.

Вчера е издаден и  налог за апсење на сменетиот претседател Виктор Јанукович, кој е осомничен за масовни убиства за време на протестите. Јанукович е во бегство. Украинското МВР наведува дека Јанукович последен пат бил виден во неделата вечерта на Kрим, а западните агенции веруваат дека тој е на истокот од земјата, кој отсекогаш бил упориште на неговата моќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести