недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Црно на бело: Црвенковски и Шекеринска гласале „ЗА“ Законот за амнестија

aamnestijaaaa

Последни вести

Законот за амнестија во Македонија е донесен во 2002 година со консензус.

Истиот беше поддржан и од СДСМ. За законот за амнестија гласаа Бранко Црвенковски, Радмила Шекеринска, Јани Макрадули и Никола Поповски.

За Законот гласаа 64 пратеници, а 12 беа против. Освен пратениците Албанци, Законот го поддржаа и мнозинството од пратениците од двете најголеми пратенички групи во македонскиот блок, меѓу кои и опозиционата СДСМ.

bc-amnestijaaa

За оваа тема имаше повеќе неделна јавна дискусија која ја памети целата македонска јавност.

Инаку, СДСМ е позната како партијата која додели своевремено 150 илјади државјанства на Албанци за да ја имаат нивната поддршка на претседателските избори во 1994 година. Исто така, СДСМ во 2004 го донесе и спроведе спорниот Законот за територијална поделба.

rs-amnestijaa

За потсетување, во 2004 година, мнозинството на СДСМ и ДУИ го донесе новиот Закон за територијална поделба.

 

Најчитани вести