недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Црногорците од Ловќен бараат конзулат на Црна Гора

lovcen

Поврзани вести

Здружението на Црногорци во Ловќен „Ловќен“ побара Црна Гора во тоа место во Србија да отвори конзулат.

Согласноста за отворање на конзулатот, како што пренесува Телевизија Црна Гора , го дала и војводинската општина Мали Иџош, каде што припаѓа Ловченац.

Тоа место го добил по името Ловчен, бидејќи во најголем број по Втората светска војна се населиле колонисти од подрачјето на Цетиње.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести