понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Црногорскиот митрополит Амфилохие прогласен за хомофоб на годината

239984_amfilohije-radovic-foto-fonet-fonetmedija-centar_f

Последни вести

Невладината организација за правата на геј заедницата „Квир Монтенегро“ во Црна Гора го прогласи црногорско-приморскиот митрополит Амфилохие за „хомофоб на годината“.

„Титулата“ ја заработи благодарејќи на гласовите на анкетата на интернет страната на оваа НВО, каде освоил 75 отсто од гласовите.

По објавувањето на изборот, Амфилохие изјави дека со задоволство ја прифаќа титулата и оти таа му е едно од „највредните признанија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести