Балкан

Црвен аларм во Загреб, во Горски Котор врне снег

Црвен аларм во Загреб, во Горски Котор врне снег

Подрачјето на Загреб синоќа го погоди силно невреме проследено со грмежи и силен дожд, а во Горски котор наместа врне снег.

Црвен аларм има во Загреб и пошироката околина, северна Хрватска, Славонија и Барањ, како и на северот на приморјето и Истра, а се предупредува на оркански удари на ветер.

Претпладнево се очекува престанување на врнежите, додека попладне се очекува делумно разведрување, јавуваат хрватските медиуми.

Во останатите подрачја на Хрватска кон средината на денот и попладне се очекува смирување на невремето.