петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Црвен крст ќе дели вода и ќе мери притисок во случај на топлотен бран

leto

Последни вести

Патролирање на мобилни екипи составени од лекар или парамедик низ Скопје, дистрибуирање на вода, флаери со совети, мерење на притисок на граѓани кои ќе се пожалат на тегоби, а за потешки случаи ќе биде обезбеден и транспорт, се дел од активностите на Црвениот крст на Скопје кои се планираат во случај на топлотен бран.

Како што информираат од Црвениот крст, за активностите ќе бидат ангажирани 40 волонтери од Тимот за одговор при катастрофи, 10 волонтери од тимот за спасување на планина и пет возила од кои три ќе патролираат низ градот, а две на Водно и Матка.

На телефонскиот број 32 21 902 кој функционира од 16 јуни од 10 до 18 часот, дежурни волонтери даваат совети и корисни информации поврзани за превенција од евентуални несакани последици по здравјето.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести