петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Црвен крст: Подготвени сме да и пружиме помош на Бугарија

krst

Поврзани вести

Од Црвениот крст на Македонија велат дека од минатиот петок се во постојан контакт со Црвениот крст на Бугарија. Тие велат дека тим од Македоноја веќе заминал за Бугарија и дека доколку е потребно се подготвени да дејствуваат и да одговорат.

–  Во овој период тие немаат потреба од надвор, но согласно нивните проценки и потреби во наредните денови , остануваме подготвени да дејствуваме и да ги мобилизираме нашите човечки и материјално технички ресурси доколку е потребно. Тим од Црвениот крст денеска замина во Бугарија и истите ќе воспостават контакт со надлежните служби кои постојано ја моноторираат состојбата на терен. Согласно новонастанатата остојба, нашата организација ќе биде подготвена да го даде потребниот одговор, велт од Црвениот крст на Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести