петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

“Црвената фурија” со максимални три победи во групната фаза

evropsko zeni rakomet

Поврзани вести

Со победата против фаворизираната Унгарија, ракометарките на Шпанија ги заслужија сите пофалби во досегашниот дел од Европското првенство за жени.

Тие ги совладаа Унгарките со 27:26, што воедно е и нивна трета победа во третиот натпревар. Претходно “црвената фурија” славеше и против Полска и Русија, па така со максимални три победи тие го освоија првото место во групната фаза.

Дербито пак меѓу Норвешка и Данска заврши со неочекувано лесна победа на Норвежанките од 27-21. Норвешката голманка Маргарите Солберг со 19 интервенции беше најзаслужна за овој триумф, додека во фазата на напад најпрецизна беше Хајди Локе со седум гола.

Согласно пропозициите на натпреварувањето, пласман во следната фаза обезбедуваат трите најдобри селекции од секоја група.

Резултати и табели:

Група А: Унгарија – Шпанија 26:27, Русија – Полска 26:29.

Табела: Шпанија 6, Унгарија 3, Полска 2, Русија 1.

Група Б: Романија – Украина 23:22, Норвешка – Данска 27:21.

Табела: Норвешка 6, Данска 3, Романија 3, Украина 0.

Најчитани вести