петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

“Црвено-црните” потфрлија со реализацијата, Шкендија го “разби” Работнички

Актуелниот фудбалски шампион на Македонија, Вардар не успеа да ја продолжи победничката низа во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) откако ремизираше на гостувањето кај Ренова (0:0).

Вардар од Џепчиште се враќа само со бод, Работнички "разбиен" од Шкендија

Вардар од Џепчиште се враќа само со бод, Работнички "разбиен" од Шкендија

Поврзани вести

Иако создадоа многу шанси, “црвено-црните” потфрлија во реализацијата, кои доста организирано се бранеа во текот на целиот меч. Ова е втор одличен резултат на Ренова во низа, откако пред само неколку дена успеаа да го совладаат Работнички со 3:1.

На останатите средби екипата на Шкупи го доживеа првиот пораз откако загуби од Силекс со 0:1, благодарение на голот на Недељковиќ. Турново и Металург ги поделија бодовите, одигрувајќи 1:1, додека на дербито во Ѓорче Петров меѓу Шкендија и Работнички, натпреварот заврши со победа на тетовските “црвено-црни” од 4:2.

Резултати, 7-мо КОЛО:

Ренова – Вардар 0:0

Работнички – Шкендија 2:4 (6′ Илијоски, 50′ Трајчевски – 18′, 60′ Хасани, 72′ Вручина)

Силекс – Шкупи 1:0 (45′ Недељковиќ)

Турново – Металург 1:1 (34′ Пандев – 84′ Даноски)

Вчера: Брегалница – Царев двор 2:3 (36′ Коцев, 67′ Нацев – 11′, 78′ Марковски, 44′ Велјановски)

Табела: Шкендија 18, Вардар 17, Силекс 13, Царев двор 12, Шкупи 8, Работнички 7, Турново 6, Брегалница 6, Ренова 5, Металург 2

Најчитани вести