сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Цунами достигна до Јапонија по земјотресот во Чиле

cunami

Последни вести

Цунами го достигна денеска крајбрежјето на Јапонија, по силниот земјотрес во Чиле, јави ТАСС, повикувајќи се на јапонската метеоролошка служба.

Бран со височина од 70 см стигна до североисточното крајбрежје на Јапонија во реонот на градот Куџи.

Претходно бран со височина од 40 сантиметри го достигна северниот остров Хокаидо. Бранови беа регистрирани и крај бреговите на островот Хоншу, во префектурата Ивате и нивната височина достигна 30 сантиметри.

Мали бранови цунами имаше и во соседните префектури на Токио, Ибараки и Чиба.

Според синоптичарите, височината на цунамито може да достигне до еден метар.

 

Најчитани вести