понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Цветан Мицковски го фати крстот во Охридско Езеро

333ohridd

Последни вести

Цветан Мицковски од село Белчишта го фати крстот во Охридско Езеро.

Меѓу пријавените, тој денес беше најсреќниот верник. Цветан цели 20 години скока по крстот на денешен ден Водици. Оваа 2015-та за него беше најсреќна кога успеа да го фати Светиот крст.

Во Охрид се присутни десетици илјади верници и гости кои го одбележуваат денешниот голем православен празник Богојавление-Водици.

Богојавленскиот водосвет на водите на Охридското Езеро по повод Водици, се одржа на градското пристаниште со почеток во 10 часот.

Светиот крст во водите на езерото, годинава, наместо од брод, беше фрлен од пристаништето „кај колцето“.

Најчитани вести