вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Цветановски: МОН направи грешка што почна да преговара со учениците

dojcin

Последни вести

Почесниот претседател на СОНК, Дојчин Цветановски, во вечерашното гостувањето во емисијата „Јади бурек“ на Сител 3, посочи дека и покрај тоа што Владата покажа капацитет, а ректорот на УКИМ кажа дека законот е готов и негова оцена е дека е закон кој е работен по стандарди на европското образование, претставници на Студентскиот пленум беа на митингот на опозицијата да бараат оставка.

„Очигледно не станувало збор на протестите на студентите за подобро образование, туку за сосема нешто друго, маските паднаа, на лагите им се кратки нозете“, вели Цветановски.

Тој смета дека МОН направи грешка што почна да преговара со учениците.
„Треба да се преговара со тие кои се партнер за преговори според закон. Партнер е од аспект на заштита на правата на наставниците репрезентативниот синдикат. Учениците не можат да бидат партнер на преговори со било кого. Тоа се групи со кои не можете да преговарате, да договарате, за нешто што го донело највисокото законодавно тело“, вели Цветановски.

Најчитани вести