понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Да се зголеми свеста за потребите на лицата со оштетен вид

bel-stap-500

Последни вести

По повод „Меѓународниот ден на белиот стап“, хуманитарната асоцијација „Светот на дланка“ и „Pink Support MK’’ денеска во Градскиот парк во Скопје организираат настан за подигање на јавната свест за потребите на лицата со оштетен вид.

Ќе бидат поставени два промотивни штанда со информативни материјали и ќе се одржи кратка трка во должина од еден километар на селектирани патеки околу „Школката“. Предвиден е и настап на македонски естрадни ѕвезди.

– Целта на настанот е да се подигне јавната свест за потребите на лицата со оштетен вид, што би се постигнало преку отворање простор за разговор, споделување искуства и лични приказни и заедничка рекреација на посетителите на Градскиот парк, изјави претседателот на хуманитарната организација „Светот на дланка“ Гоце Радевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести