Балкан

Дачиќ денеска во официјална посета на Бугарија

Дачиќ денеска во официјална посета на Бугарија

Премиерот на Србија, Ивица Дачиќ денеска ќе биде во официјална посета на Бугaрија каде ќе разговара со претседателот Росен Плевнелиев и премиерот Пламен Орешарски.

Дачиќ ќе се сретне и со претседателот на Собранието на Бугарија, Михаил Миков и претседателот на Бугарската  социјалистичка партија Сергеј Станишев.

Бугарската новинска агенција БТА, Дачиќ прво ќе разговара тет-а-тет со бугарскиот колега Орешарски, по што ќе следи пленарна седница на делегации од двете земји.