четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дачиќ: Ќе се кандидирам за претседател

Српскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ изјавил дека планира во 2017-та година да се кандидира за претседател.

dacic

Поврзани вести

„Сигурно ќе се кандидирам доколу се’ уште бидам во политика. Бев трет на претседателските избори, а СПС мора да има претседателски кандидат“, рекол Дачиќ.

Тој објаснил дека падот на СПС започна кога Слободан Милошевиќ наложил социјалистите да го поддржат Воислав Шешељ на претседателските избори, а не му дозволил на Милутин Мркоњиќ да се кандидира.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести