среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Дачиќ со своите изјави ги загрижи западните земји

Амбасадите на најмоќните западни земји во Белград се мошне загрижени поради изјавата на српскиот премиер, Ивица Дачиќ, дека Западот ја „приближува Србија кон Русија“.

dacic

Поврзани вести

Изјавата ја толкуваат како „проруска пресвртница“ на првиот човек на српската Влада, пишува „Данас“, повикувајќи се на добро упатени извори од врвот на тамошната Влада.

До тие извори, како што наведува српскиот весник, стигнале загрижувачки реакции од повеќе амбасади, односно молби за појаснување на пораката на Дачиќ од интервјуто  за американската новинска агенција „Асошиејтед прес“:

Амбасадите сега внимателно ја анализираат изјавата на Дачиќ, со страв дека српскиот претседател, Томислав Николиќ, кој за многумина е „руски човек“, добива сојузник во заговарање на поблиски односи со Русија.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести