среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дачиќ: Србија никогаш не била толку близу, а далеку од ЕУ

Српскиот премиер, Ивица Дачиќ, оценил дека одложувањето на меѓувладината конференција на Србија и Европската унија, која неофицијално е предвидена за јануари следната година, би било контрапродуктивно и штетно за понатанмошниот процес на евроинтеграции и продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

dacic

Поврзани вести

„Србија никогаш не била толку близу до Европската унија, но без оглед на тоа што сега е најблизу во историјата, таа е толку близу, а толку далеку“, рекол Дачиќ.

Тој истакна дека од разговорите меѓу Белград и Приштина ќе зависи дали ќе се одржи меѓувладината конференција.

Според него, Германија и Велика Британија се залагаат меѓувладината конференција да се одложи за март, оценувајќи дека тие земја за конечната одлука го чекаат извештајот на високата претставничка на Европската унија за надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон.

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести