сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Дачиќ: Без Србија не може да има конечно и трајно решение за косовското прашање

Ivica-Dacic-Kosovo-elections

Поврзани вести

Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави вчера, по седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации дека не може да има конечна и трајно решение за косовското прашање без договор со Србија, пишува денеска српскиот весник „Блиц“.

„Треба да биде најдено сеопфатно решение во интерес на сите народи во Косово“, изјавил Дачиќ.

Според него, со договорот меѓу Белград и Приштина е постигнат голем компромис. Тој уште истакнал дека неговата земја ќе посвети големо внимание на продолжување на дијалогот со Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести