недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дачиќ и Тадиќ дел од новата Влада на Вучиќ?

vucic-aleksandar

Поврзани вести

Српската напредна партија од крајот на неделава ќе започне разговори со останатите партии во парламентот за формирање на владејачка коалиција, пишува денеска српскиот весник „Блиц“.

Се очекува раководството на партијата да се сретне во наредните денови и да разговара за следните чекори за формирање на Влада. Од партијата изјавија дека изборот на сојузници за формирање на Влада зависи од лидерот на партијата Александар Вучиќ.

Се претпоставува дека Вучиќ ќе разговара со сите партии, но за влегување во Владата најмногу шанси имаат Социјалистичката партија на Ивица Дачиќ и партијата на поранешниот претседател Борис Тадиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести