петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Дачиќ: Историски настан за Србија

За српскиот премиер овој настан е остварување на една голема историска цел.

dacic

Поврзани вести

Усвојувањето на преговарачката рамка и заклучокот на Министерскиот совет на Европската унија дека Србија дефинитивно преговорите ги започнува во јануари, претставува историски настан за земјата, рекол премиерот Ивица Дачиќ.

Тој упатил благодарност до сите претставници на Владата на трудот и одговорноста на највисоко ниво, за да се доживее овој историски ден.

„Ова е историски настан за Србија, ден кој го чекаа многу генерации, а беше политичка цел на многу политички гарнитури и многу влади претходно“, рекол српскиот премиер.

Според Дачиќ, оваа влада успеала да ја оствари оваа историска цел, додавајќи дека тоа е крај на еден многу тежок почеток.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести