сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Дачиќ: Изборите нема да го успорат патот кон ЕУ

„Стрaтешка определба на Србија се реформите, подобриот живот на граѓаните и членството во ЕУ,“ вели Дачиќ.

dacic

Поврзани вести

Претседателот на Владата на Србија, Ивица Дачиќ изрази очекувања дека најавените вонредни парламентарни избори нема да го успорат европскиот пат на Србија како и дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Како што се наведува во соопштението на српската Влада, Дачиќ тоа го кажал во разговорите со амбасадорот на САД во Белград, Мајкл Кирби. Дачиќ повторил дека стрaтешката определба на Србија се реформите, подобриот живот на граѓаните и членството во ЕУ.

Претседателот на Владата на Србија и амбасадорот на САД во Белград разговарале за можностите за политичка и економска соработка, американските инвестиции и соработка на безбедносните структури на двете земји.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести