петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Дачиќ: Независното новинарство важно за демократијата

dacic

Поврзани вести

Премиерот на техничката влада на Србија, Ивица Дачиќ, порачал дека вистината, слободата и правдата, како темели на независното новинарство и професионална етика, е важен чинител на демократскиот развој на Србија.

Тој истакнал дека „тие вредности се дел од традицијата на српското новинарство и да ги обврзи новинарите чесно, професионално и одговорно да ја извршат својата работа во интерес на граѓаните и просперитетот на Србија“.

„Н а сите новинари и сите посветени луѓе на оваа професија им го честитам Денот на новинарите“, рекол Дачиќ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести