четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Дачиќ: Србија и „Гаспром“ постигнаа договор за финансиската гаранција за „Јужен поток“

ivicadaciksprskipremier

Поврзани вести

Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави дека е постигнат договор со руската компанија „Гаспром“ во однос на гаранцијата за „Јужен поток“, пренесуваат српските медиуми.

Според Дачиќ постигнат е договор гаранцијата да не се осигурува со државни пари, туку да се плаќа од таксите за трансфер на гас. На тој начин Србија нема да има потреба да подигне кредит во износ од 75 милиони евра за да ја покрие гаранцијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести