петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дачиќ: Србија не очекува нови услови за време на преговорите со ЕУ

dacic

Поврзани вести

Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјавил дека се’ уште нема информации за тоа која глава прва ќе биде отворена во преговорите со Европската унија, пишува денеска српскиот весник „Политика“.

Дачиќ истакнал уште дека не очекува ЕУ да и наметне нови услови на Србија, како признавање на независноста на Косово. Премиерот прогнозирал дека најверојатно прво ќе бидат отворени поглавјата 23, 24 и 35, што се однесуваат на правосудството во земјата, нејзината безбедност и за односите со Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести