петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Дачиќ: Воведувањето санкции кон Русија е спротивно на националниот интерес

Тој изјави дека при посетата на Бразил побарал веќе да не го прашуваат на оваа тема, бидејќи тоа е завршена приказна - Србија го поддржува територијалниот интегритет на Украина, но не воведува санкции против Русија.

File photo shows Serbian Socialist leader Dacic speaking during the 8th Congress of Socialist Party of Serbia in Belgrade

Последни вести

Првиот потпретседател на српската Влада и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ синоќа изјави дека за Србија е неприфатливо воведувањето санкции кон Русија и дека, доколку тоа го стори, Белград ќе работи директно против своите национални и државни интереси, објави МИА.

– Доколку Србија му воведе санкции на својот најголем политички партнер, Русија, од која зависи нашиот национален државен интерес, тој што тоа ќе го стори во Србија директно ќе работи против националниот и државен интерес, рече Дачиќ во емисијата „Прашалник“ на РТС.

Тој изјави дека при посетата на Бразил побарал веќе да не го прашуваат на оваа тема, бидејќи тоа е завршена приказна – Србија го поддржува територијалниот интегритет на Украина, но не воведува санкции против Русија.

Дачиќ го постави и прашањето кој ќе ја поддржува Србија во Советот за безбедност на ОН доколку Белград се откаже од „своите сојузници Русија и Кина“, кои, според него, се единствената брана за приемот на Косово во Светската организација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести