вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Дачиќ: Значајна посета на Филе

Филе во понеделник освен со Дачиќ ќе има средба и со премиерот Вучиќ и уште неколку министри

ivica dacic

Поврзани вести

Првиот потпретседател на Владата и министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ вели дека претстојната посета на европскиот комесар за проширување, Штефан Филе е значајна за продолжување на преговорите меѓу Србија и Европската Унија.

Дачиќ за весникот „Данас“ вели дека Филе во понеделник во Белград, освен со него, ќе се сретне и со шефот на државата, Томислав Николиќ, премиерот Александар Вучиќ, како и со неколку министри, претседателксата на Собранието и шефовите на пратеничките групи.

„Оваа посета е значајна за продолжување на преговорите меѓу Србија и ЕУ. Три дена подоцна вво Солун ќе биде одржан состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ и Западен Балкан, каде ќе бидат и европските комесари за проширување и енергетика, Филе и Гинтер Етингер“, вели Дачиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести