четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Далај Лама нема да дојде на погребот на Мандела

Далај Лама, кому од 2009-та година, два пати му е одбиено барањето за виза за Јужна Африка, не планира да дојде на погребот на поранешниот претседател на таа земја, Нелсон Мандела, изјавил неговиот портпарол.

dalaj lama

Поврзани вести

„Не планира да оди“, рекол портпаролот Тензин Такла.

Тој не дал објаснување зошто Далај Лама нема да присуствува на комеморацијата, која се одржува во вторник, или на погребот кој што е закажан за 15-ти декември.

На Далај Лама, кој живее во Индија, не му е одобрена виза за Јужна Африка во 2011-та година, кога бил повикан да одржи предавање во рамки на прославата на 80-от роденден на соборецот на Мандела, Дезмонд Туту.

Преторија прв пат го одби барањето за виза на Далај Лама во 2009-та година.

Тој од 1959 година живее во Индија, откако побегна од Кина по неуспешниот бунт против властите во неговата земјат.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести